PERDE, STOR VE ZEBRA TEMİZLİĞİ HAKKINDA
PERDE, STOR VE ZEBRA TEMİZLİĞİ HAKKINDA

PERDE, STOR VE ZEBRA TEMİZLİĞİ HAKKINDA

Stor perde ve zebra perde kumaşları, genelde %100 Polyester iplikten üretilmektedir. Bazı fantazi ürünler de ise, pamuk ve keten karışımları vardır. Ancak bu kumaşların içeriklerinden daha önemli olan üzerlerindeki APRE kaplamalarıdır.

Çift taraflı olarak sıvanan apre kaplama, kumaşın havayla irtibatını tamamen keserken, stor perde ve zebra perde üretiminin oluşabilmesi için gereken sert ve plastik kıvamına gelmesini sağlar.

Özel teknik bir uygulama olan bu sistem sayesinde, stor ve zebra perde dayanıklı ve kullanışlıdır. Üzerindeki Apre Kalitesine bağlı olarak, kullanılan mekanın şartlarına göre 3 ila 5 yıl herhangi bir temizlik gerektirmez.

 

Stor ve Zebra Perdenizi Temizlemek için Aşağıdaki Adımları İzleyin;

1. Stor veya zebra perdenizin alanı kadar temiz bir zemin hazırlayın, çünkü kumaşın hiç katlanmaması ve kırışmaması gerekmektedir. Aksi durumda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez.

2. Stor veya zebra perdenizi temizlemekte kullanacağınız beyaz sabun veya şampuanla köpürtülmüş ılık ve temiz su ile birlikte yumuşak temizleme süngeri hazırlayınız,

3. Stor veya zebra perdenizi yukarıda tamamen toplayınız,

4. Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız,

5. Hazırladığınız zemine yatırarak borusunu "oklava" gibi çevirerek perdenizi tamamen açınız,

6. Temizleme süngerinizi hazırladığınız bol köpüklü ılık suda ıslatın ve iyice sıkarak nemli bırakın ( sulu olursa kurulamakta ve kurutmakta zorlanabilirsiniz ). Köpük kısmından alarak ve perde kenarlarına paralel olarak ( kenar kısımları fazla hırpalarsanız ipliklenme olabilir ) fazla güç harcamadan temizleyiniz,

7. Aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız ve kuru - yumuşak bir havlu ile kurulayınız,

8. Yine yerde borusuna, oklava hareketi ile tamamen sararak yerine takın ve perdenizi aşağıya kadar indirerek yerinde iyice kurumaya bırakın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra perdenizin ilk günkü gibi tertemiz olduğunu göreceksiniz.

 

Tül Perde Nasıl Temizlenmeli ?

1.         Tül perdelerinizin ilk günkü halini koruması ve ömrünü uzatmak için imalatçı ya da satıcı yetkililerin uyarılarına kulak vermek önemlidir. Nitekim elde ya da makinede yıkama yapılamaz deniyorsa bu uyarıya dikkat edilmelidir.

2.         Tül perdelerin senede ortalama 4 kere yıkanması önerilir. Ancak sigara içilen ya da kaloriferli, sobalı evlerde bu sayı artar.

3.         Çamaşır makinesinin yıkama programı muhakkak narin yıkama fonksiyonuna ayarlanmalıdır.

4.         Çamaşır makinesinin devir sayısı azaltılmalı ve sıktırma işlemi kısa bir süre yaptırılmalıdır.

5.         Tül perdeler ılık suda yıkanır. Bunun için 30 C yeterlidir. Daha yüksek sıcaklık tülün zarar görmesine sebep olur. Eğer perde fazla narin bir tül çeşidi ise eski bir yastık kılıfına konularak daha güvenli bir yıkama yapılabilir.

6.         Ağartıcı temizlik ürünleri tülün ömrünü kısaltır, kalitesini düşür. Bu nedenle bu tür ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.

7.         Yıkama suyuna katılacak bir iki kaşık toz şeker tül perdelerde beyazlık sağlayacaktır.

8.         Beyazlaması için tül perde, bir gece deterjanlı suda bekletilebilir.

9.         Marketlerde hazır olarak satılan toz çamaşır sodaları ya da tül perde temizliği için özel olarak üretilen ürünlerden istifade edilebilir.

10.       Yıkamadan sonra kırışmaması için perde hemen kornişe asılmalıdır. Islaklıktan ötürü aşağıda biriken ağırlık perde buruşukluklarını otomatik olarak düzeltecektir.

11.       Tülü ütülemek sararmasına neden olur. Ütülemekten kaçınmak gerekir.

12.       Sararmış tülleri beyazlaması için bir çay bardağı amonyak koyduğunuz suda birkaç saat bekletebilirsiniz.Aklınıza Takılan Birşey Mi Var ?

Vakit kaybetmeden bize sorun cevaplayalım.

TIKLAYINIZ