Halı Kullanım Tavsiyeleri
Halı Kullanım Tavsiyeleri

Halı Kullanım Tavsiyeleri

Halı Kullanım Tavsiyeleri

 

Lekelere Zamanında, Doğru Müdahele

"Gözünüze görünmeyen şey canınızı sıkmaz" deyişinin aksine, göremediğiniz veya müdahele etmediğiniz lekeler kesinlikle canınızı sıkabilir. Zamanında ve bilinçli müdahele yapılmayan durumlarda lekeler çıkması imkansız hale gelebilmektedir. Özellikle halının üzerine birşey döküldükten hemen sonra halının üzerinde oluşan sıvıların, kuru veya nemli bez veya kağıt havluya emdirilme yoluyla alınması gerekir.

Bu sayede halı üzerinde oluşabilecek lekelerin engellenmesi veya daha kolay çıkarılması amaçlanır. Herhangi bir leke oluştuğunda,Denizli halı yıkama gibi profesyonel bir halı yıkama firmasının yönlendirmesiyle lekeye müdahale ediniz.

 

Evde Halı Bakımı ve Kullanımı

Halılarınızı belirli periyotlarla (haftada ortalama 3 kez) elektrikli süpürgesiyle çok zorlamadan süpürünüz. Halınızı silerken ovalamanız, kirlerin halı yüzeyinin dibine itilmesine sebep olacağından dolayı hem yanıltıcı bir temizlik görünümüne hem de lekelerin halıya daha fazla yerleşmesine neden olabilir. Keskin, sivri ayaklı eşyaları halı üzerine koymanız halınıza fiziksel zarar verebilir. Kullanmadığınız halıyı rulo halinde ve yatay olarak saklamaya dikkat ediniz.

El dokuma halılarınızın yıpranan saçaklarının; halıyı etkilemeye başlamasından önce onarılması gerekmektedir. Bu tür halılarda overlok yaptırmak yerine orijinal saçak tercih edilmelidir.  DENİZLİ HALI YIKAMA servisi overlok ve saçak tamiri hizmeti de vermektedir.

 

Gerçek Halı Yıkama

Oto yıkamalar veya bilinçsiz halı yıkama firmaları tarafından uygulanan yanlış temizlik işlemleri ve uygun olmayan temizlik maddelerinin kullanılması hem sağlık hem de halı kalitesinin korunması açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. İyi temizlenmeyen halılar temiz görünse dahi eve geldikten sonra hav aralarında kalan kirler kısa zamanda yüzeye çıkacağından erken kirlenmeye yol açabilir.

 

% 100 Kurutma

Kuru hissi verse dahi tam kurutulamayan halılar; hav aralarında kalan nem nedeniyle halının çürümesine sebebiyet verebilir.

Ayrıca nemin etkisiyle sağlık açısından tehdit oluşturabilen mikro organizma faaliyetleri için uygun bir zemin hazırlanmış olur.

Halının direkt güneş ışığına bırakılarak kurutulması da, renkleri ve dokusu için kötü sonuçlar yaratır.

Aşınmayı Yavaşlatmak Elinizde

Halının en çok baskı gören yerleri, insanların sürekli olarak üzerinde yürüdüğü, çalıştığı veya mobilya gibi ev eşyalarının olduğu yerlerdir. Bütün tekstil ürünleri gibi, halıların çok kullanıldığı yerlerinde nihayetinde aşınma izleri görünecektir. Profesyonel halı yıkama firmalarının dahi bu aşınan yerlerle ilgili olarak yapabileceği fazla bir şey yoktur. 10 yaşındaki bir halı temizlendiğinde elde edilecek şey temiz bir 10 yaşında halı olacaktır. Bu aşınma sürecini yavaşlatmanın en kolay yolu, halı üzerine baskı uygulayan mobilya ve ev eşyalarının yerleşim düzeninin değiştirilmesi veya çok basılan bölgelere parça kilim konulmasıdır.

 

Halı Temizletme Sıklığı

DENİZLİ HALI YIKAMA olarak ; Halı yıkama sıklığı, evde yaşayanların sayısı ve kullanım düzeyine göre değişmekle beraber fazla kullanılan odalar için 3-6 ayda bir, daha seyrek kullanılan odalar için 9-12 ayda bir derinlemesine halı temizliği tavsiye ediyoruz. Bu durumlar dışında çocuğunuz veya ev hayvanınız varsa, evdeki bütün halıları yılda 2-3 defa temizletmeniz gerekir. Temiz kullanılan bir halı bile hijyen açısından ortalama 6 ayda bir temizlenmelidir.

Halılarınızı temiz tutacak ve ailenizin sağlığını koruyacak şekilde bir düzenli bakım planının geliştirilmesi için Denizli halı yıkama Servisi'ne danışabilirsiniz.

 

Halı Yıkama Makinası

Halı yıkama işleminde yarı otomatik ve tam otomatik halı yıkama makinaları kullanılmaktadır.

Yarı Otomatik Halı Yıkama Makinası

Yarı otomatik halı yıkama makinası ile manuel kullanım daha fazla ön plana çıkar. Bu makinalarla yıkama aşamasında lekeli veya kirli bölümler üzerinde daha fazla odaklanılabilir.

Bu sistemde halı, düz ve temiz bir zemin üzerine serildikten sonra makinayı kullanan kişi ön ıslatma yapar. Sonra özel fırçalı halı yıkama makinasını halı üzerinde gezdirerek şampuanlama işlemini yapar.

Şampuanlamadan sonra halı tazikli su ile durulanır. Varsa lekeli alanlara yapılan lokal leke çıkarma müdaheleleri ve halının kirililik durumuna göre yapılan şampuanlama işlemleri, temizleme başarısına göre tekrarlanır.

Halı yıkama makinası kullanıcılarının bu işte deneyimli olmaları ve iş giysileriyle çalışmaları gerekmektedir.

Kirlerin birbirleriyle karışmaması ve hijyenin sağlanabilmesi için halılar tek tek yıkanmalı ve hiçbir zaman aynı anda aynı yerde birden çok halı yıkanmamalıdır. Kullanılan alan temizlenmeden önce başka bir halının yıkama işlemine başlanmamalıdır. Dry den Denizli Halı yıkama olarak hijyen konusunda çok titiz olduğumuzu bilmenizi isteriz.

 

Tam Otomatik Halı Yıkama Makinaları

Tam otomatik halı yıkama makinası kullanımında otomasyon ve hız kavramları ön plana çıkar.

Bu makinaların kullanıldığı sistemlerde halı, makineye verilmeden önce; halı ipliği, dokuma tekniği ve kullanılan boya cinsi dikkate alınarak gerekli programlamanın makinede yapılması gerekmektedir. Bu programlama ile halı yıkama hızının kontrolü, halı havı yüksekliğinde çalışma seviyesi ve fırça baskısının kuvvet hızı halının özelliklerine göre ayarlanmış olur. Makinayı kullanan kişi işlem sırasında gerekirse programda düzeltmeler de yapabilir.

Tam otomatik halı yıkama makinaları genelde yürüyen konveyör bant sistemine dayalı makinelerdir. Halı, bant üzerinde ilerlerken; ıslatma, şampuanlama, fırçalama, durulama, vakumlama, rulo sarım gibi farklı işlemlerden geçer.Aklınıza Takılan Birşey Mi Var ?

Vakit kaybetmeden bize sorun cevaplayalım.

TIKLAYINIZ